Opinie użytkowników G704

Przyjrzyjmy się nożowi Ganzo G704.

   Na pierwszy rzut oka nóż ten przywołuje inspirację znanym nożem Benchmade 14210 Heckler&Koch - jest to wynik współpracy dwóch firm specjalizujących się w produkcji wysokiej jakości noży taktycznych i broni palnej. Autorem tego noża jest Mike Snody, który nadał nożom Benchmade bardzo charakterystycznego ducha. Istnieje kilka różnic między droższym (i obecnie trudnym do znalezienia) oryginałem a chińską repliką:
 • Ganzo ma ostrze wykonane ze stali 440C (używanej m.in. w hiszpańskich nożach Muela i Nieto), Benchmade ze stali 154CM (stal ta jest używana przez Benchmade m.in. w nożach Griptilian, a dla modelu 14210 H&K określono twardość 58-61 HRC). Ganzo ma tylko dwie śruby blokujące na grzbiecie rękojeści (jedną na środku i jedną na grzbiecie), RAT-1 ma ich w sumie pięć.
 • Ganzo ma trzy gładkie otwory w tylnej części rękojeści do mocowania klipsa, Benchmade ma takie same otwory, ale z zagłębionymi krawędziami (różnica tylko estetyczna).
 • Ganzo występuje w kilku kolorach rękojeści, Benchmade ma rękojeść czarną (przynajmniej według mojej wiedzy).
 • Ganzo był produkowany z gładkim ostrzem (bez ząbkowania), Benchmade był produkowany z gładkim, półząbkowanym ostrzem, a nawet ostrzem tanto.

   Jeśli porównamy te dwa noże, okaże się, że różnice są bardzo niewielkie. Ganzo jest rzeczywiście bardzo udaną repliką Benchmade 14210 HK. Oba mają oburęczną blokadę Axis Lock (w przypadku Ganzo jest ona dobrze wykonana), oba mają możliwość ustawienia dwóch pozycji magazynka (z tyłu, po prawej lub lewej stronie rękojeści). Oba noże mają ostrza z tworzywa G-10, a nawet klips o tym samym kształcie do mocowania w kieszeni, w kolorze czarnym.

    Parametry noża Ganzo G704 są następujące:

 • Stal: 440C (bardzo dobra stal nierdzewna, która jest bardzo łatwa do szlifowania i ma wystarczającą wytrzymałość do większości typowych czynności)
 • Ostrze: 85 mm długości, niepolerowane, zmodyfikowany drop point, fałszywy szlif na czubku ostrza (zwiększa penetrację czubka), szlif klinowy (bardziej odpowiedni do bardziej szorstkich prac)
 • Zamek: dwustronna Axis Lock (niezawodna i dobrze wykonana blokada w tym nożu)
 • Rękojeść: G-10 z metalowymi wstawkami (rękojeść posiada delikatne chropowacenie, dzięki czemu nóż nie ślizga się w dłoni)
 • Grubość ostrza: 4 mm (na grzbiecie ostrza, stopniowo coraz cieńsze na fałszywej krawędzi i podczas cięcia)
 • Waga: 148 g (tę wagę można już poczuć w kieszeni, zanim się do niej przyzwyczaisz, masz wrażenie, że nosisz w kieszeni mały kamień. Nie nadaje się zbytnio do spodni z miękkiego materiału, lepiej do dżinsów, wąskich kieszeni itp.)
 • Długość zamkniętego ostrza: 115 mm
 • Długość otwartego ostrza: 200 mm

   Patrząc na Ganzo G704 od razu wiadomo, że jest to przede wszystkim nóż taktyczny. Termin nóż taktyczny jest dziś bardzo popularny i w luźnym tłumaczeniu oznacza nóż, który "ma gwarancję, że będzie używany przez siły specjalne w Iraku", ale nie można nim posmarować chleba. Nie jest tak w przypadku Ganza G704. Z tym nożem możesz "taktycznie" delektować się pasztetem swojej żony, otworzyć piwo i równie dobrze pokroić schab z cebulą. Na pierwszy rzut oka nie wygląda na zniszczoną, nic nie odpada, nie ma zadziorów, luzów itp. Ale trzeba się do tego przyzwyczaić. Na pierwszy rzut oka może wyglądać zbyt szorstko, budzi agresję, jest dość masywny i dość ciężki jak na nóż do zamykania. Przy pierwszym ściśnięciu rękojeść sprawia wrażenie "kwadratowej" w dłoni, jakby chciała się jeszcze bardziej zaokrąglić. Ale to tylko kwestia przyzwyczajenia. Osoby, które do tej pory były przyzwyczajone do noży zamykanych typu Victorinox, będą początkowo zaskoczone wagą, sposobem trzymania, masywnością ostrza itp. Jednak po kilku dniach noszenia i używania można przezwyciężyć to uczucie.

   Ostrze otwiera się nieco sztywno, ale pomaga w tym olej i torx do odkręcania środkowego kołka (który każdy właściciel noża "dostraja" według własnego uznania). Sworzeń nie wykazuje luzu ani w poziomie, ani w pionie. Powierzchnia czołowa ostrza jest symetryczna na całej długości i po obu stronach (zjawisko to nie jest ostatnio tak powszechne w droższych modelach markowych). Ten nóż przyszedł do mnie pięknie ostry - do golenia. Kołek do otwierania ostrza jest dwustronny, fabrycznie dobrze obrobiony, a mój kciuk nie ociera się o niego podczas otwierania ostrza. W stanie zamkniętym ostrze znajduje się w osi środkowej, nie jest też wygięte na boki.

   Blokada Axis Lock jest popularną blokadą w droższych modelach noży (w rzeczywistości jest to standardowa blokada w nożu Benchmade, który stał się inspiracją dla modelu Ganzo 704). Bardzo dobrze trzyma się na Ganzo, nie ma tendencji do luzowania blokady ostrza w pozycji otwartej. Dobrze się wypuszcza, gładko chodzi. Przy odrobinie wprawy ostrze można otworzyć i zamknąć jedną ręką. Jeżeli centralny trzpień jest dobrze wyregulowany, ostrze można otworzyć i zamknąć jednym ruchem wahadłowym z włączonym zabezpieczeniem.

   Klips do paska (a raczej do mocowania go w kieszeni) jest dość sztywny i składa się na rękojeść. Nóż nie wypadnie z kieszeni, nawet jeśli "staniesz na głowie". Z czasem trochę się poluzowuje, ale nie na tyle, żeby podczas skoku radości nóż wypadł na chodnik. Nie uciska ani nie przeszkadza podczas trzymania. Minusem jest to, że czernienie na jego powierzchni ściera się po pewnym czasie użytkowania (nie wpływa to na funkcjonalność klipsa).

   Konstrukcja noża jest przeznaczona raczej dla fanów "zastosowań taktycznych" (jakkolwiek definiują to pojęcie). W kuchni (mięso, owoce, warzywa, ryby) nóż ten jest nieco niezgrabny ze względu na szlif klinowy (np. zwykle nie można kroić jabłek, ponieważ pękają w środku cięcia), ale w terenie (drewno, gałęzie, pasy samochodowe, liny itp.) łatwiej się nim pracuje. Krótko mówiąc, jest to nóż przeznaczony przede wszystkim do pracy dla facetów (ponownie, biorąc pod uwagę stal ostrza). Dzięki podpórce pod kciuk umieszczonej w górnej części ostrza można wywierać większy nacisk w kierunku pionowym (przydatne np. podczas przygotowywania wiórów, cięcia mniej elastycznego materiału itp.) Z mojego doświadczenia wynika, że nie nadaje się on zbytnio do bardziej delikatnych prac (np. rzeźbienia serca ukochanej osoby). Jest dość ciężki w dłoni, gdy trzeba wykonać delikatne prace rzeźbiarskie. Zawsze jednak zależy to od możliwości właściciela.

   Miłośnicy noży Cold Steel i ich filmów marketingowych z pewnością spróbowaliby zawisnąć, zjechać po linie i przebić nożem maskę samochodu. Nie wiem jak oryginał Benchmade'a, ale ja nie przebiłbym tym nożem maski samochodu. Stal 440C nie jest odpowiednia dla takiego elementu. Jednak w sytuacji kryzysowej, gdy od noża zależy Twoje życie, nie będziesz zwracał uwagi na jakość stali i cenę noża, który masz w kieszeni. Niektórzy właściciele noży (i niedoszli survivalowcy) robią swoim pupilom różne "psikusy", które zwykle uszkadzają nóż jako całość lub jego poszczególne części - rękojeść, ostrze itp. (otwieranie puszki z ostrzami, rzucanie nożem, lutowanie, by sprawdzić, ile wytrzyma środkowy czop, bicie pałką z otwartym ostrzem itp.) Nóż wykonany ze stali 440C nie jest przeznaczony do takich zadań, ale jeśli wiesz, jak to zrobić, możesz wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Nawet jeśli na to nie wygląda, robienie wiórów za pomocą młotka przy użyciu noża zamykającego jest naprawdę możliwe - ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. W przeciwnym razie można uszkodzić nóż, a zwłaszcza jego bezpieczeństwo.

   Agresywny wygląd noża może być wadą, gdy jest on używany w "pacyfistycznym środowisku". Zwłaszcza jeśli otwierasz je za pomocą huśtawki, która zwykle wywołuje przerażenie u osób znajdujących się w pobliżu. Dlatego nie tylko Ty musisz się do tego przyzwyczaić, ale także osoby z Twojego otoczenia.

   Jak więc oceniam Ganzo G704? Jest przystępny cenowo - to dobrej jakości i w ciekawej cenie replika wspólnego "dziecka" Benchmade i Heckler&Koch. Dobrze leży w dłoni, nie uciska, przyjemnie się z nim pracuje. Posiada niezawodne zabezpieczenie, które dobrze trzyma ostrze w pozycji otwartej. Stal 440C jest dość łatwa do ostrzenia, co docenią zwłaszcza ci, którzy nie mają w tej sztuce zbyt dużego doświadczenia. Przy dobrej obsłudze zachowa ostrość przez dość długi czas. Nóż jest cięższy i trzeba się przyzwyczaić do jego ciężaru w kieszeni; dobrze jest też nosić go w obcisłych spodniach. Klips na rękojeści trzyma się dobrze, tylko po pewnym czasie ściera się z niej czerń.

   Co powiedzieć na zakończenie? Firma Ganzo nie zawiodła mnie w przypadku tego modelu. Mam w nim niezawodnego kompana do codziennego użytku (oczywiście nie zaniedbuję moich oryginalnych i droższych modeli noży zamykanych), z którym nie muszę się bać wyjść do miasta lub w plener. Jest wystarczająco masywny do cięższych prac, a jednocześnie poradzi sobie z "przekąskami", a przy tym nie wygląda tanio (jak z marketu).

Jan Pokorný

© Copyright 2017 zlepsovak.cz - na tej stronie można kupić noże Ganzo :-)
Oficjalna strona internetowa Ganzo: https://www.ganzoknife.com/