Opinie użytkowników G729

   Noże Ganzo produkowane w Chinach powoli, ale skutecznie zaczynają zdobywać swoje miejsce na czeskim rynku. Są niedrogie, mimo niskiej ceny bardzo dobrze wykonane, ze stali o odpowiedniej jakości i bardzo często ich kształt jest wzorowany na znacznie droższych oryginalnych wzorach renomowanych marek. Sam posiadam piąty nóż tej marki, jak dotąd na żaden z nich nie mogę narzekać i jestem z nich zadowolony.

   Nóż Ganzo G729 jest wyraźnie inspirowany słynnym nożem Spyderco Paramilitary 2. Już sam duży otwór na ostrzu jest niepowtarzalny (ten otwór na ostrzu jest tradycyjnie kojarzony z nożami Spyderco, choć obecnie pojawia się także w nożach innych marek). Istnieje kilka różnic między tym drogim oryginałem a chińską repliką:
 • Ganzo kosztuje około 700,-, Spyderco jest co najmniej sześć razy droższe.
 • Ganzo ma ostrze wykonane ze stali 440C (często używanej w nożach hiszpańskich, takich jak Muela i Nieto), Spyderco ma ostrze wykonane ze stali CPM S30V.
 • Ganzo ma ostrze o grubości 3,3 mm, Spyderco ma ostrze o grubości 3,5 mm.
 • Ganzo ma tylko dwie pozycje klipsa (dzięki blokadzie Axis Lock, która uniemożliwia umieszczenie klipsa na centralnym trzpieniu), Spyderco ma cztery pozycje klipsa. Różnica jest także w rozmieszczeniu trzech otworów na klips (w Spyderco otwory są ułożone w kształt trójkąta, w Ganzo są w zasadzie obok siebie).
 • Ganzo ma blokadę Axis Lock, Spyderco - Compression Lock (bardzo uproszczoną - podobną do blokady Liner Lock, tyle że na górze rękojeści, a nie na dole kciuka).
 • Ganzo ma tanie torxy z wklęsłą główką do dokręcania rękojeści i centralnego trzpienia, Spyderco używa nieco lepszej jakości torxów z prostą główką.
 • Ganzo jest łatwy do znalezienia, Spyderco Paramilitary 2 jest nieco trudniejszy do znalezienia.

   To, co łączy oba noże, to rękojeść z tworzywa G-10, praktycznie taki sam kształt ostrza, duży otwór umożliwiający otwarcie ostrza jedną ręką, a za nim podpórka pod kciuk. Nawet klips wygląda dość podobnie, tylko na Spyderco jest tradycyjny emblemat pająka.

    Parametry noża Ganzo G720 są następujące:

 • Stal: 440C (wysokiej jakości stal nierdzewna, która jest bardzo łatwa do szlifowania i wystarczająco wytrzymała do większości typowych czynności)
 • Ostrze: dł. 88 mm, polerowane, kształt drop point, szlif płaski (trudniejsze do naostrzenia, ale w tym przypadku ostrze nadal posiada fasetę, którą można ponownie naostrzyć)
 • Zamek: dwustronna Axis Lock (niezawodna i dobrze wykonana blokada w tym nożu)
 • Rękojeść: G-10 z metalowymi wstawkami (rękojeść posiada delikatne chropowacenie, dzięki czemu nóż nie ślizga się w dłoni)
 • Grubość ostrza: 3,3 mm (na czubku ostrza, stopniowo zmniejsza się w kierunku płaskiego cięcia)
 • Waga: 123 g (nie jest to ciężki nóż, który będzie Ci przeszkadzał w kieszeni, ani nie zostanie zdmuchnięty ze stołu przez wiatr)
 • Długość zamkniętego ostrza: 122 mm
 • Długość otwartego ostrza: 210 mm

   Ganzo G729 to nóż, który pasuje do ręki, gdy się go pierwszy raz pozna. Dobrze się trzyma, nigdzie nie ma nacisku, nie ma zadziorów, nie ma ostrych krawędzi. Jak na chińską replikę, jest dobrze wykonana. Można go mocno chwycić w dłoń, a mimo to nie ma się wrażenia, że po chwili ręka musi opaść.

   Ostrze otwiera się bardzo dobrze. Jeśli jest dobrze wyregulowana, nie ma luzu na ostrzu, ani w poziomie, ani w pionie. Ostrze jest symetryczne na całej długości i po obu stronach (Ganzo już mnie nawet nie zaskakuje, ale mogę też mieć po prostu szczęście do dobrych egzemplarzy w serii). Nóż przyszedł do mnie pięknie ostry - goli. Otwór na ostrze jest wystarczająco duży, dobrze obrobiony fabrycznie, mój kciuk nie ociera się o niego podczas otwierania ostrza. Krawędź w miejscu oparcia kciuka jest nieco ostrzejsza. W stanie zamkniętym ostrze znajduje się w osi centralnej, nie jest też wygięte na boki.  

   Zamek Axis Lock jest niezawodnym zamkiem. Bardzo dobrze trzyma się na Ganz, nie ma tendencji do luzowania blokady ostrza w pozycji otwartej. Dobrze się uwalnia, chodzi gładko. Przy odrobinie wprawy ostrze można otworzyć i zamknąć jedną ręką. Jeżeli centralny trzpień jest dobrze wyregulowany, ostrze można otworzyć i zamknąć jednym ruchem wahadłowym z włączonym zabezpieczeniem.

   Klips na uchwycie jest wystarczająco sztywny i ściśle przylega do uchwytu. Z czasem trochę się poluzuje, ale nie na tyle, aby podczas skoku radości nóż wypadł na chodnik. Nie rozrywa brzegu kieszeni spodni, gdy go wyciągasz, nie uciska ani nie przeszkadza, gdy go trzymasz. Jest polerowany, więc nie ściera się z niego farba, co czasem przeszkadza koneserom (z drugiej strony to znak, że nóż nie leżał w kieszeni przez pierwszy dzień).

   Nóż z pewnością nie zgubi się w codziennym użytkowaniu. Można go używać w przetwórstwie spożywczym (owoce, warzywa, mięso, ryby), na zewnątrz w terenie (drewno, gałęzie, pas samochodowy, liny itp.), nadaje się również do pracy. Dobrze nadaje się do krojenia materiałów drukowanych, z łatwością przetwarza małą cebulę, a także dobrze nadaje się do rozsmarowywania pasztetu (dzięki stosunkowo szerokiemu ostrzu). Kromkę chleba należy przeciąć dookoła, ponieważ ostrze jest zbyt krótkie do tego zadania. Jest to nóż przeznaczony przede wszystkim do prac męskich (co wynika ze stali, z której wykonano ostrze), ale można nim wykonywać także bardziej precyzyjne prace. Łódka z kory do łowienia na pstrąga, trochę rzeźbienia... czemu nie. Wymaga to zręcznych rąk. Dzięki podpórce na kciuk w górnej części ostrza można wywierać większy nacisk w kierunku pionowym (przydatne np. podczas przygotowywania wiórów, cięcia mniej elastycznego materiału itp.)

   Twardziele, którzy oczekują od swojego noża "filmowych wyczynów" (przebicie maski samochodu, zjazd po linie itp.) mogą zapomnieć o zakupie tego noża. Stal 440C i ogólna konstrukcja noża nie nadają się do takich wyczynów. Jednak w sytuacji kryzysowej, gdy od noża zależy Twoje życie, nie będziesz zwracał uwagi na jakość stali i cenę noża, który masz w kieszeni. Jeśli wiesz, jak to zrobić (nie uszkadzając noża), możesz spróbować czegoś niestandardowego.

   W dzisiejszych czasach, kiedy noszenie takich noży w kieszeni i używanie ich do codziennych czynności nie jest jeszcze chyba całkiem normalne, z pewnością zwrócisz na siebie uwagę. Zwłaszcza jeśli ustawi się środkowy punkt obrotu i otworzy ostrze za pomocą ruchu wahadłowego. Ale chodzi też o to, gdzie i jak używasz noża oraz jak go otwierasz.   

   Jak więc oceniam Ganzo G729? Jest w przystępnej cenie. Dobrze leży w dłoni, gdzie nie uciska, i dobrze spełnia swoje zadanie podczas normalnego użytkowania. Posiada niezawodną blokadę, która dobrze trzyma ostrze w pozycji otwartej. Stal 440C jest dość łatwa w ostrzeniu, co docenią zwłaszcza ci, którzy nie są tak doświadczeni w tej umiejętności. Przy dobrej obsłudze zachowa ostrość przez dość długi czas. Nóż jest dość ciężki, więc ręce nie męczą się tak szybko podczas pracy z nim. Klips na rękojeści dobrze trzyma. Ogólnie rzecz biorąc, nóż nie wygląda na zniszczony, widać, że towarzysze z Chin się nim bawili.  

   Co powiedzieć na zakończenie? Ganzo nie zawiódł mnie po raz kolejny. Jako miłośnik noży, mam w nim niezawodnego towarzysza do codziennego noszenia i używania. Nie muszę się martwić, że coś nim potnę, a mimo że pochodzi z Chin, nie wygląda tanio (jak nóż z marketu).

Jan Pokorný
Milan Matějka

© Copyright 2017 zlepsovak.cz - na tej stronie można kupić noże Ganzo :-)
Oficjalna strona internetowa Ganzo: https://www.ganzoknife.com/