Opinie użytkowników G732

   Przyzwyczaiłem się, że chińskie noże Ganzo kopiują swoje droższe i bardziej znane modele renomowanych marek. Nie inaczej jest w przypadku modelu Ganzo G732. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy się ją widzi, jest "Spyderco!". Charakterystyczny otwór na szczycie ostrza daje wskazówkę, że mamy tu do czynienia z uderzającą inspiracją nożem zamykającym tej marki. W tym przypadku wygląda na to, że towarzysze z Chin połączyli dwa noże tej znanej na całym świecie marki. Ostrze jest uderzająco podobne do noża Spyderc Endura 4, blokada liner lock i wpuszczona rękojeść do zamykania blokady jest podobna do konstrukcji noża Spyderc Resilience. Jednak ogólny wygląd noża jest bliższy modelowi Endura.

   Istnieje kilka różnic między tym drogim oryginałem a chińską repliką:
 • Ganzo kosztuje mniej niż pięć stów, Spyderco jest co najmniej sześć razy droższe (w zależności od rodzaju stali na ostrzu).
 • Ganzo ma ostrze wykonane ze stali 440C, Spyderco ma ostrze wykonane ze stali ZDP-189.
 • Ganzo ma ostrze o grubości 2,9 mm, Spyderco ma ostrze o grubości 3 mm.
 • Ganzo jest produkowany z blokadą Liner lock, Spyderco z blokadą Back lock.
 • Ganzo má pro stažení rukojeti a středového čepu oboustranné torxy, Spyderco využívá šrouby s konkávní hlavou šroubu a protikusem torx.
Parametry noża Ganzo G732 są następujące:
 • Stal: 440C (wysokiej jakości stal nierdzewna, którą można łatwo i bez wysiłku szlifować oraz która jest wystarczająco wytrzymała do wykonywania większości typowych czynności)
 • Ostrze: długość 95 mm, polerowane, kształt drop point, szlif płaski (w innych nożach jest to trudniejsze do naostrzenia, ale w tym przypadku ostrze posiada fasetę, którą można ponownie naostrzyć)
 • Zamek: Liner lock
 • Rękojeść: G-10 z metalowymi wstawkami (rękojeść posiada delikatne chropowacenie, dzięki czemu nóż nie ślizga się w dłoni). Z tyłu otwór na linkę zabezpieczającą (lub ozdobny oplot)
 • Grubość ostrza: 2,9 mm (na czubku ostrza, stopniowo zmniejsza się w kierunku płaskiego cięcia)
 • Waga: 126 g (na pierwszy rzut oka może wydawać się ciężka, ale łatwo się do niej przyzwyczaić)
 • Długość zamkniętego ostrza: 120 mm
 • Długość otwartego ostrza: 215 mm

   Kiedy zobaczyłem Ganzo w Internecie, od razu rzucił mi się w oczy zamek Liner. Przyzwyczaiłem się do blokady Axis w moich Ganzosach i sądziłem, że ta blokada pogorszy jakość noża. Kiedy pan Carbol wypożyczył mi nóż do recenzji, pierwszą rzeczą, która mnie zainteresowała, była blokada. Nie próbowałem wieszać noża na ścianie ani wykonywać nim żadnych akrobacji w stylu filmów promocyjnych firmy Cold Steel. Zabezpieczenie jest wystarczająco mocne do normalnego użytkowania i dobrze zabezpiecza otwarte ostrze. Nawet po uderzeniu drewnianym młotkiem w górną część ostrza nie udało się przebić przez zabezpieczenie i wrócić do rękojeści. Jeśli otworzysz nóż kciukiem, a następnie machnięciem, blokada liner lock nie ma tendencji do zatrzaskiwania się aż do przeciwległego bolstera, co jest dość częstą słabością tej blokady, zwłaszcza w tańszych nożach. Muszę przyznać, że byłem mile zaskoczony.

   Ostrze otwiera się bardzo dobrze. Jeśli jest dobrze wyregulowana, nie ma luzu na ostrzu, ani w poziomie, ani w pionie. Przy odrobinie wprawy ostrze można otworzyć i zamknąć jedną ręką. Ostrze jest symetryczne na całej długości i po obu stronach (wygląda na to, że Chińczycy, przynajmniej w przypadku tych noży, zwracają uwagę na fasetę). Nóż przyszedł do mnie pięknie ostry - golił. Otwór na ostrze jest duży, kciuk dobrze się w nim mieści, a ostrze dobrze się otwiera. Jest on jednak fabrycznie nieco chropowaty i ma krawędź, o którą ociera się kciuk. W tym przypadku towarzysze z Chin mogliby dłużej pobawić się papierem ściernym. Krawędź na górnej części grzbietu ostrza jest również nieco bardziej chropowata. Nie ma to znaczenia, jest to raczej szczegół estetyczny. Nie przetnie spodni, nie przetnie ręki. W pozycji zamkniętej ostrze znajduje się w osi centralnej, nie wygina się na boki nawet w pozycji otwartej (jak ma to miejsce np. w znanym modelu RAT-1 z Ontario, gdzie ostrze jest wygięte w jedną stronę).  

   Instrument Ganzo G732 dobrze leży w dłoni. Uchwyt jest wygodny, nigdzie nie ma nacisku, nie ma zadziorów, nie ma ostrych krawędzi. Jak na chińską replikę, jest dobrze wykonana. Gdy trzymasz nóż w dłoni, nie masz nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu, które zmusza Cię do natychmiastowego odłożenia noża. Wgłębienie na zabezpieczenie nie ściska palca wskazującego i jest dobrze dopasowane. Chwyt jest pewny zarówno w pozycji klasycznej, odwróconej, jak i obronnej (ostrze skierowane w dół od dłoni).

   Klips na rękojeści jest bardzo sztywny i zagięty do rękojeści, co ułatwia chwytanie za brzegi kieszeni podczas wyciągania. Trudniej jest wyjść z dżinsów, lepiej z kieszonek. To nic, do czego nie można się przyzwyczaić. Jest wypolerowany, więc nie ściera się z niego farba, co czasami przeszkadza osobom zwracającym uwagę na szczegóły (z drugiej strony jest to znak, że masz już pewne doświadczenie z nożem i po prostu nie bawisz się nim).

   Nóż jest dobrze przystosowany do codziennego użytku. Nie jest to produkt do wyświetlania. Można go używać w przetwórstwie żywności (owoce, warzywa, mięso, ryby), na zewnątrz w terenie (drewno, gałęzie, pasy samochodowe, liny itp.). Do chabaika wchodził jak w masło, cebulę drobno obrabiał w mojej dłoni wyśmienicie, pasztet też można nim dobrze rozsmarować (dzięki stosunkowo szerokiemu ostrzu). Kromkę chleba należy przeciąć dookoła, ponieważ ostrze jest do tego celu bardzo krótkie. Jest to nóż, który poradzi sobie zarówno z cięciem zgrubnym, jak i precyzyjnym rzeźbieniem. Łódka kory na łopatkę, wióry na rozpałkę... czemu nie. Wymaga to zręcznych rąk. Oparcie kciuka na górnej części ostrza umożliwia wywieranie większego nacisku w kierunku pionowym.

   Specjaliści od reklamy" z Cold Steel z pewnością kręciliby nosem na Ganza. Nie mogli zjechać na linie, przeciąć liny manilowej, przebić pokrywy kosza na śmieci itp. bez uszkodzenia ostrza. Stal 440C i ogólna konstrukcja noża nie jest odpowiednia do takich akrobacji. Jeśli jednak chcesz używać go do zwykłych czynności, nie musisz się o to martwić. Jeśli wiesz, jak to zrobić (nie uszkadzając noża), możesz spróbować czegoś nietypowego. W ogóle nie polecam lutowania z użyciem końcówki. Jakiś czas temu udało mi się w ten sposób uniknąć końcówki w jednym z moich egzemplarzy Ganza. Można to łatwo naprawić, ale jest to dowód na to, że większy śrubokręt jest naprawdę lepszy do lutowania. Nie bawię się nożami, nawet jeśli je posiadam. Dostałem ten nóż do wypróbowania podczas normalnych, nieniszczących czynności i nie było moim celem jego zniszczenie. W końcu, jeśli chcesz i jest to twój główny cel, możesz zniszczyć nóż za 8 tys. dolarów. Z drugiej strony, ze względu na cenę tego noża, możesz nie przejmować się tak bardzo jego zniszczeniem.

   W dzisiejszych czasach, kiedy noszenie takich noży w kieszeni i używanie ich do codziennych czynności nie jest jeszcze chyba całkiem normalne, ten nóż po otwarciu nie będzie sprawiał kłopotów. Nie wydaje mi się, żeby miał agresywny wygląd. Jego użycie nie wywołało żadnego poruszenia w mojej okolicy (oczywiście, moja okolica jest już przyzwyczajona do moich noży). Ale chodzi też o to, gdzie i jak używasz noża oraz jak go otwierasz. Jeśli otworzysz go za pomocą wymyślnej huśtawki, otoczenie to zarejestruje.
   Jak więc oceniam Ganzo G732? Jest przystępny cenowo, a to moim zdaniem duża zaleta. Nie jest to jednak tani złom z rynku. Dobrze leży w dłoni, nie uciska i spełnia swoje zadanie podczas normalnego użytkowania. Posiada niezawodną blokadę, która dobrze trzyma ostrze w pozycji otwartej. Stal 440C jest dość łatwa w ostrzeniu, co docenią zwłaszcza ci, którzy nie są tak doświadczeni w tej umiejętności. Przy ostrożnym obchodzeniu się z narzędziem zachowuje ono ostrość przez dość długi czas. Nóż jest na tyle ciężki, że ręce nie męczą się tak szybko podczas pracy z nim, a ponadto nie obciąża kieszeni spodni. Klips na uchwycie trzyma się bardzo mocno. Ogólnie rzecz biorąc, można stwierdzić, że pracownicy w Chinach mają coraz większe doświadczenie w produkcji zamknięć.
   Co powiedzieć na zakończenie? Ganzo nie zawiódł mnie po raz kolejny. Osobiście wolałbym jednak, aby nóż miał zieloną rękojeść, a nie czarną, z którą był wypożyczony. Bardziej podoba mi się ten zielony.
Jan Pokorný

© Copyright 2017 zlepsovak.cz - na tej stronie można kupić noże Ganzo :-)
Oficjalna strona internetowa Ganzo: https://www.ganzoknife.com/